Melt-Banana - Všichni tapíři už odletěli

21. února 2011 v 13:33 | invertedgoat |  Hudební objevy
Earth sized trash can? Where can I get one?

Před nějakým (celkem dlouhým) časem jsem psal o praotci japonské hlukově-hudební scény, o panu Merzbowovi. (Nejen) v Japonsku se tento trend zřejmě uchytil a podobných umělců, kteří svou múzu našli v extrémním rámusu a protrhávání ušních bubínků, přibývalo. Někteří si i přes nízkou variabilitu žánru (randál zůstane prostě vždy jen randálem) našli vlastní ksicht a někteří zkrátka splynuli s davem "hlukařů". Z první kategorie bych vyzdvihnul projekty Aube nebo Guilty Connector, a umělce z druhého soudku jmenovat snad nemusím. 
A pak jsou věci jako japonská kapela Melt-Banana. Z původní hlukové scény čerpají, ale jako hudební (ano, čtete dobře - hudební - v pravém slova smyslu) těleso se pohybují v jiných vodách.


Období 1

Styl Melt-Banana se prakticky nedá popsat, jelikož se od roku 1992 po současnost nespoutaně vyvíjí. Tedy ve svých počátcích by se kapela dala zaškatulkovat jako grindcore. Žánr obvykle se vyznačující nespoutaným tempem, písněmi svojí délkou nepřekračujícími jednu minutu a vokály v podobě prasečího jekotu, nebo naopak hlubokého grownlingu.
Jenže.
Každý zarytý fanoušek grindcoru by po poslechu první písně alba Cactuses Come In Flocks vykulil oči a znechuceně řekl: "Co tohle jako kurva bylo?" Žádné growlingy a ostře řezané kytary, nýbrž šíleně vysoce položený štěkající dívčí hlas (jehož majitelkou je slečna Yasuko Onuki), podivně přehlučená basa (další slečna - Rika Hamamoto) a kytara, která vydává šílené hluky (pan Ichirou Agata). A ani ty bicí (bubeníka jeden čas dělal Dave White z Discordance Axis a Municipal Waste) příliš grindcorově neznějí.
A přesto se na první tři alba Cactuses Come In Flocks, Speak Squeak Creak a Scratch or Stitch žánrová škatulka grindcore hodí nejvíce. Zejména však na druhém a třetím zmíněném albu už se objevuje proklepávání jiných žánrů, které je však přehlušeno pisklavým hlasem Yasuko a občas téměř merzbowoskými výbuchy hluku v pozadí. Tyto tři alba jsou nabita ostrým tempem, živoucím experimentem v otázce "Co všechno posluchač vydrží?" a jsou nesporně velmi subjektivní. Ani člověk, který takovouto muziku dokáže ocenit, jí nespíše nedokáže ocenit za každé situace. Když však máte náladu se vyřádit na něčem opravdu šíleném a neotřelém, nezbývá než doporučit.

mb


Období 2

Výrazný milník v dějinách kapely je rok 1998, kdy vydala album Charlie, což je dle mého názoru naprostý vrchol jejich tvorby. Album přineslo jednak výrazné zlepšení zvuku, ale také změnu stylu. Jen jemnou, ale přece změnu. Už v úvodní písni Chase The Magic Words (Lego, Lego) je slyšet krásně hlukově plný zvuk kytary, zabijácky výrazná basa a bicí - jedna radost. Hlas zpěvačky Yasuko se příliš nezměnil, ale čistší produkce udělala hodně. Tempo zůstává ostré a paradoxně - hudba působí "tvrději", ikdyž už písně nejsou tak krátké a výbušné.
Melt-Banana zde také přecházejí od grindcoru k něčemu, co by se spíše dalo nazvat hardcore punkem (číra nechť to samozřejmě berou s rezervou:)) a mnohem jasněji koketují s jinými žánry, jako např. psychedelický rock (vynikající snová Drug Store) a dokonce i podivně přešvihnutým rapem (nakopávačka Spathic!!.)
V souvislosti s tímto albem jsem se poprvé rozhodl přečíst si texty (rozumět se jim vskutku nedá:)) a musím říct, že s muzikou samotnou drží velmi pevnou symbiózu. Je to jakási surrealistická změť všeho a ničeho, divného humoru a gramaticky ne zrovna správné angličtiny. Pro přiblížení vkládám část textu písně Tapir's Flown Away.

neat side-effect
neat side-effect
full of defect
youre bathing in mud
neat side-effect
like keen slice with tooth
close to the fact, fill-up 50/50
neat side-effect
neat side-effect
full of connect, your face is in mud
neat side-effect leads you defect
50 gravity gives you vanity

again i see
just another type of crime
happened in my brain mixed up and burst!
to catch a tapir!

Dalším albem, které bych zařadil do pomyslého druhého období, je taktéž perfektní Teeny Shiny. Zvuk je možná o něco málo méně intenzivní, ale pořád zůstává u zběsilého noise-punku. Bezesporu se jedná o druhý vrchol tvorby Banánů.  Zajímavostí je, že od tohoto alba se sama kapela považuje za pop. Inu, vážení, poslechněte a suďte. Můj skromný názor je, že pokud je takováto hudba pop, pak chci bydlet v Japonsku. :)

mb2

Období 3

Dalším (posledním) milníkem je vydání alba Cell-Scape. Zvuk zůstává podobný jako u předchozího Teeny Shiny (vynikající), ale v hudební paletě se začínají objevovat nové elementy. Jedním z nich je např. zpěv. Samozřejmě, že odštěkávání pisklavým hlasem stále zůstává, ale melodie zabírá více místa než dosud. Když srovnám fantastickou skladbu If It Is the Deep Sea, I Can See You There z tohoto alba s např. takovou Ketchup Mess z alba Scratch or Stitch z prvního období, je to jako srovnat raněnou pumu s domácí kočkou, která vám spokojeně spí na posteli.
Zatím posledním řadovým albem je Bambi's Dilema, které by se dalo rozdělit na dvě půlky. První z nich je ze všech žánrů nejvíce punk-rock, samozřemě s charakteristickým "ksichtem" Melt-Banana. Vcelku hodně písní se má hitový potenciál (Cracked Plaster Cast budiž korunována jejich královnou). Dále bych vyzvednul geniální, téměř ambientní Type:Eco System.  Druhá polovina je takový mix mezi grindcorovými léty a polovinou první. Žádná píseň, vyjma krásného outra Last Target On Last Day, nepřesahuje minutu, což mido kontextu alba příliš nesedí.
Kapela kromě řadových alb vydala neurecom EPček a splitek, převážně z prvního  grindcorového období a předělala covery jak od šílenců Discordance Axis, tak od ska kapely The Specials a mnoha dalších.

rika


Melt-Banana jsou zkrátka kapelou, kterou musíte buď milovat, nebo nenávidět. Já se hrdě hlásím k první skupině a doufám, že se mi tuhle bandu někdy poštěstí vidět naživo.

Přikládám několik časově seřazených mp3 na ukázku. (Nejsou uloženy na tomto serveru, takže by byli páni admini moc hodní, kdyby mi nesmazali blog. Děkuji :))

Party Hat (Album Cactuses Come In Flocks)
55 Hands Need To Cut Down (Album Speak Squeak Creak)
Contortion Out Of Confusion (Album Scratch Or Stitch)
Tapir's Flown Away(Album Charlie)
Warp, Back Spin (Album Teeny Shiny)
Cracked Plaster Cast (Album Bambi's Dilema)
Monkey Man(Cover od The Specials)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama