Zvrhlá hudební doporučení (léto 2010)

13. září 2010 v 20:02 | invertedgoat |  Hudební objevy
Je to tak. Jednou za čas mi zkrátka přeskočí a musím se světu svěřit s tím, která hudební díla mě zaujala. Bude se jednat o takové mikrorecenze (vím, že jsem se zapřísáhl, že nic takového psát nebudu, ale když to nazvu jinak, v podstatě to recenze nebudou.) 
Pořadí, v kterém jsou alba psaná, nesouvisí s oblíbeností titulu, nýbrž s rychlostí, jakou mi  deska přišla na mysl. Takže se připoutejte a jedem!

1. Mr. Bungle- California
(avantgarda/rock), podobní umělci: Idiot Flesh, Faith No More, Sleepytime Gorilla Museum
Mr. Bungle je hudební projekt, za kterým stojí hudební velikán a experimentátor Mike Patton. Jedná se o rock, který je až krkolomně spojen s jinými žánry, jakými jsou např. jazz, swing, disco, či folklórní muzika, aniž by to krkolomně působilo. Deska California je sice o něco méně zběsilá, ale za to paleta emocí, která se na ní vyskytuje, je o poznání pestřejší. Najdeme zde vše od zvláštně kouzelných balad, mezi které patří úvodní Sweet Charity, vzpomínky vyvolávající Retrovertigo a velice smutná Pink Cigarette, po ztřeštěné žánrové mixy, jako závěrečná Goodbye Sober Day, která asi jako jediná přímo navazuje na starší styl Mr.Bungle. Vynikající deska, kterou mohu doporučit nejen milovníkům avantgardy.

2. Venetian Snares - My So-Called Life
(elektronika/breakcore), podobní umělci: Aphex Twin, Squarepusher
Něco z úplně jiného soudku. Venetian Snares (Aaron Funk - Kanaďan s imagem hipíka a duší naprostého šílence) je elektronickohudební projekt a asi nejpřednější jméno v žánru breakcore. Tentokrát se nejedná o nic až příliš psychedelického a rozlámaného, jako např. Songs About My Cats, ani nic tak hardcore jako Winnipeg Is A Frozen Shithole. Ale opakuji ještě jednou, jedná se o breakcore! Opět můžete těšit na rozlámané beaty a bassy a drtivý zvuk. Jak ale u Aarona vývá zvykem, jeho nahrávky nejsou jen o vymývání mozku. Hudba obsahuje všemožné elementy, jako je piáno, orchestr, humorné samply a mnoho dalšího. Oblíbené skladby: Posers And Camera Phones, skladba trochu ze staré školy Cadaverous, na bránici útočící Welfare Wednesday, autobiografická Aaron2 a hodně melancholická My-So Called Life. Milovníkům experimentální elektronické hudby můžu vřele doporučit, být ostatními bych se (skoro vůbec) nebál vyzkoušet.
Hot dogs and french fries - in your punami!

3. Nahvalr - Nahvalr
(black metal/noise/psychedelický rock), podobní umělci: Menace Ruine, L'Acephale
Vskutku unikátní deska. Špinavý a chladný zvuk má hodně kapel, ovšem málo která dokáže svůj black metal smíšený s hlukovou hudbou dokáže pojmout tak emotivně. Zajímavostí je, že Nahvalr není kapela, ale v podstatě takový open-source projekt, který má v "režii"jeden chlapík jménem Dan Barret. Muzika se hodně těžko popisuje. Chvílemi na vás doléhá hypnotický blackmetalový štěkot, chvílemi se utápíte ve stěnách hluku, dokonce se možná i budete bát při temných ambientních pasážích, když tu se najednou vynoří melodie, která vás přiková k židli. Album funguje naprosto úžasně jako celek, ale měl-li bych si vybrat nejlepší skladbu, je to jednoznačně poslední kousek Black Elk Speaks, Chokes And Dies. Majestátní desetiminutová kompozice, která se postupně stupňuje ze základního motivu do kolosálních výšin, jen aby potichu vyhasla. Obejde bez špinavých vokálů a je to jednoznačně nejkrásnější noise-black metalová skladba, kterou jsem za poslední dobu slyšel.

4. L'Acephale - Malefeasance
(ambient/noise/black metal/folk), podobní umělci: Nahvalr, Menace Ruine, Birchville Cat Motel
Když už jsem u hlukového black metalu, musím se v krátkosti zmínit i o této desce. Ikdyž hlavní notu hraje velice temná ambientní muzika, dočkáme se i spousty dalších věcí, z nihž nejméně očekávané jsou znepokojující akustické folkové vložky. Celá deska působí opravdu  (tím myslím opravdu opravdu) znepokojivým dojmem. První dvě skladby jsou klidné, ikdyž s pulzující temnou atmosférou. Třetí je poměrně tradiční hlukový black metal, ale až od čtvrté skladby začíná ta pravá zneklidňující šílenost. Oblíbené skladby: Sleep Has His House, Nothing Is True - Everything is Permited.
(pozn.) - tyto poslední dva "kousky" zabírají dohromady 37minut  a jsou mým oblíbeným soundtrackem k psaní toho literárního patvaru (Raven's Rock), který si zde můžete postupně číst.

5. Vypsaná fiXa - Smutné a veselé vraždy
(punk rock), podobní umělci: Totální nasazení, Znouzectnost atd., však je znáte :)
Když jsem objevoval demáče mé  nejoblíbenější české kapely, byl jsem doslova nadšený. A tohle je podle mě ten nejlepší z nich. Najdete zde nejen několik skladeb, které byli později vydány na desce Brutální všechno (Nina, Sofie Lorenova), ale také dost písní, které nemáte šanci jinde slyšet. A je vskutku o co stát, už jenom kvůli těm dokonalým surrealistickým textům, krásným kytarám, ale ani zvuk, kterým je nahrávka pořízena, nezní vůbec špatně. Absolutní sen, Tracy, Destrukční, Ruce...Nemůžu si vybrat, která píseň je nejlepší, ale můžu všemi palci doporučit sehnat si tuto demonahrávku (pokudmožno ještě s Lunaparkem.)

6. Skullflower - IIIrd Gatekeeper
(noise rock/drone), podobní umělci: napadá mě snad jenom Asva.
Dost stará, ale kvalitní deska, dokonce se jedná o jednu z prvních desek, která kombinovala rock s hypnotickým hlukem. Celé album působí dokonale psychedelickým dojmem a je téměř bez vokálů, což není vůbec na škodu. Zvuk je tvrdý, špinavý, ne však rušivý a skladby jsou poměrně pomalé a monotónní (v tomto žánru je to samozřejmě záměr, neberte to jako kritiku!) Doporučit mohu hlavně milovníkům hlukové, kytarově založené hudby, ale i lidem, který můj popis neodradil :) Oblíbené skladby: krásně ozvučená Black Rabbit a syrový nářez Rotten Sun.

7. Znouzectnost - Heavy model aneb Srdce pro Anubise
(punk/folk), podobní umělci: Volant, Tři sestry...
Můžu říct, že se jedná o jednoznačně nejlepší album ZNC od dob Kapitána mlíka. Eufonická kombinace punk rocku s folkem, ke které můžete přičíst velmi kvalitní texty bez vulgarit (ikdyž pankáči tohle asi budou brát jako mínus:)) Na desce se vystřídají pomalé, střednětempé i rychlé písně a naštěstí je zde málo otravných přefolklorovaných písniček jako na albech předešlých. Nejlepší skladby: trochu depresivní Kluk s pistolí (ikdyž záleží na tom, jak to vezmete), inspirativní Jednou za tisíc let, poetičtí Mravenci a Valíme hroudy. Doporučit mohu v podstatě všem :)

8. Macabre - Dahmer
(death metal/grindcore), podobní umělci: Gorerotted, Birdflesh
Jedni z pionýrů death metalu a grindcoru, kteří se však naštěstí vydali svou cestou. Sami se proklamují jako murder metal, jelikož si libují v masových vrazích a černočerném humoru. Toto album je věnováno asi nejznámějšímu z nich: Na první pohled sympatickému mladému muži, ve skutečnosti seriovému vrahu a homosexuálním nekrofilovi a kanibalovi, Jefferymu Dahmerovi. A to prosím od kolébky až do hrobu. Macabre s obrovským nadhledem popisují v jednotlivých písních jeho nechutné činy i  naprosto běžný život. Hudebně deska sahá nejen do vod tvrdé hudby, ale i do veselých punkových hopsaček (Coming To Chicago je mojí nejoblíbenější:)) Myslím, že Jeff by byl  velice hrdý!
Když už jsem nakousl Macabre, můžu ještě doporučit jejich EP morbidních písniček k táboráku, příznačně nazvanou Morbid Campfire Songs. Anglicky rozumící si pochutnají :))

9. První hoře - Lamento
(avantgarda/punk/metal), podobní umělci: ememvoodoopöká, OTK, Gnu
Podle mě to nejlepší z české avantgardy, trochu s podivem je, že jsem takovoutu věc poznal na letošním BA. Kombinace metalu, punku, folkových nástrojů, elektronických beatů a dechovky? Proč ne! Skutečně vynikající album se smyslem pro inteligentní humor i poetiku, se smyslem pro ztřeštěnou tvrdou hudbu i pro jemné pasáže. Subjektivně nejlepší skladby: Lamento, Naruby, V ráji se stmívá a Nevolník.

10. Discordance Axis - The Inlienable Dreamless
(grindcore/noisecore), podobní umělci: Insect Warfare, Agoraphobic Nosebleed
Extrémní grindcore, který zachází téměř až k hranicím hlukové hudby. Neskutečné riffy, zabijácký vokál i zabijácké kulometné bicí. Něco takového zažít v uzavřeném klubu, pravděpodobně už nejsem mezi živými, protože kotel, který by se na něco takového dal uvařit zachází až za hranice přeživatelnosti. Ale doma? Volume doprava a na nespokojené sousedy nebrat ohledy! :) Nejlepší skladby: Castration Rite, Radiant Arkham, Jigsaw, A Leaden Stride To Nowhere.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama