Kapesní atlas průvodčích!

27. září 2010 v 21:29 | invertedgoat |  Humor
Každý, kdo měl tu čest někdy v životě jet vlakem, si jistě všiml, že mězi sedadly se pohybuje takový podivný pán v modrém, který všechny otravuje. Lidé pokojně sedí, čtou si, povídají si, spí, či se věnují jiné smysluplné činnosti - dokud tento tvor nepřijde a nechce po nich něco, čemu on říká jízdenka. Vážení, tomu pánovi nebo paní se říká PRŮVODČÍ. A vytrhávat vás z vašich oblíbených aktivit je jeho prací.

Pro vás, ať už zkušené, nebo méně zkušené cestovatele, jsem připravil příručku, která by vám měla pomoci orientovat se v tom, jací oni pánové/ony paní jsou. Zabrouzdáme do jejich psychiky a společně se je pokusíme pochopit. Dále se budu snažit odpovědět na některé základní otázky.
Co si ke kterému můžeme dovolit? Co si dovolit nemůžeme? Má smysl cestovat zavřený na záchodě? Mají průvodčí rádi chléb se zavařeninou? A tak podobně. Přeji Vám příjemné počtení a mnoho krásných chvil strávených ve vlaku!


PRŮVODČÍ OBECNÝ

Jindy také označován jako "normální chlápek". Jedná se o údajně nejrozšířenější druh průvodčího v českých luzích a hájích. Ničím zvláštním (samozřejmě kromě uniformy) se neliší od ostatních lidí. Jeho vzhled i chování jsou umírněné, takže se nemáte teoreticky čeho bát.
Pro černé pasažéry: Standartní postup. Utíkat, či se schovat na záchodě. Máte 50% šanci, že to vyjde, jelikož průvodčí obecný se nijak zvlášť nespecializuje na odchyt černých pasažerů.
Pozor: Ač se jedná o neškodného a nenápadného průvodčího, právě v nenápadnosti se může skrývat nebezpečí. Mnohem nebezpečnější průvodčí (např. zakomplexovaný, viz. dále) se mohou za obecného vydávat!
Průvodčologové doporučují poslouchat tón hlasu. Průvodčí obecný mluvý relativně tichým a vyrovnaným hlasem, zatímco zakomplexovaný a jeho příbuzní nic podobného nedokáží!PRŮVODČÍ MIKÁDOVITÁ

Je považována za ženskou odrůdu průvodčího obecného. Jedná se o lidskou samičku (22-50 let), která je nápadná vlasy ostříhanými na mikádo. Většinou se jedná o blondýny, ale jsou známe i ojedinelé případy brunetek. Tato průvodčí obvykle vystupuje příjemně. Jejím obvyklým výrazem je neurčitý poloúsměv, popřípadě úsměv.
Pro černé pasažéry: Nebuďte černými pasažéry. Průvodčí mikádovitá je z toho obvykle nešťastná, protože jí nebaví nikoho pokutovat. Seďte na místě a vyčkávejte její příchod. Poté průvodčí mikádovité co nejmileji sdělte, že jste si zapomněli koupit jízdenku. Ochotně vám jí vytiskne a když se bude tvářit obvzlášť příjemně, nedá vám ani přirážku.PRŮVODČÍ PEDANT

Poněkud otravný druh. Představte si, že sedíte sám (sama) v kupéčku, posloucháte nějakou příjemnou muziku a pozorujete ubíhající krajinu. Když tu k vám přijde muž a se škrobeným výrazem se začne dožadovat jízdenky. Podáte mu ji a on jí začne bedlivě studovat. Čekáte deset sekund. Třicet sekund. Škrobený výraz průvodčího se nemění, stále upřeně zírá do jízdenky. Začínáte být nervózní, zda jste nepředložili neplatný doklad. Po minutě vám průvodčí jízdenku vrátí a kývne hlavou na pozdrav a odchází. Odborníci si domnívají, že toto chování je způsobeno neúspěšností v začátcích jejich kariéry, či vlivem nějakých prášků s vedlejšími účinky.
Pedant bývá obvykle hubený padesátník s výraznými rysy tváře a úzkýma očima. Obvyklým rysem jsou brýle, ale nezbytné nejsou.
Pro černé pasažéry: Tohle bude těžký oříšek, jelikož pedant má ve zvyku otevírat záchod pokaždé, když jde kolem. Pokud je zamčeno, stojí u něj několik minut a pokud nikdo nevyleze, začne klepat a chladným hlasem se dožadovat jízdenky. Možnost, že by mohl jít ve vlaku někdo na velkou zřejmě nebere v úvahu. I když vzhledem ke stavu toalet se není čemu divit.
PRŮVODČÍ KNÍRKATÝ

Zvaný též führer nebo Mario, byl donedávna považován za jakousi hybridní odrůdu pedanta. Splečným rysem je nekonečné zírání do jízdenky, tím ovšem podoba končí. Průvodčí knírkatý má totiž zvrhlý smysl pro humor a upřený pohled do jízdenky s mírným úšklebkem má jediný cíl - rozčílit vás. Občas dokonce zakroutí hlavou a podrážděně si pomlaskne a když se zeptáte, zda je něco v nepořádku, zasměje se a jízdenku vám vrátí.
Průvodčí knírkatý bývá obvykle hubený, malého vzrůstu. Zřídkakdy nosí brýle, což je hlavní odlišnost od pedanta. Jeho výraz bývá ironický až sarkastický.
Pro černé pasažéry: Buďte na druhé straně vlaku. Knírkáč si totiž mnohem raději dobírá lidi s jízdenkou. Vy ho moc nezajímáte.
Pozor: Zdaleka ne každý průvodčí s knírkem je führer! Může se jednat o průvodčího obecného, ale např i průvodčího vesnického správňáka, viz. dále. Relativně vzato však průvodčí s úzkým knírkem nebývají příliš nebezpeční, pokud nemají bradku.
PRŮVODČÍ PARUKOVÁ

Asi nejnepříjemnější průvodčí ženského pohlaví. Pohybují se od padesáti let výš a jejími poznávacími znaky jsou:
1) Paruka nebo kudrnaté vlasy, které jako paruka vypadají
2) Neschopnost usmát se a tendence k zvyšování hlasu
3) Brýle ne nepodobné pedantovi.
Jedná se v podstatě o křížence průvodčího zakomplexovaného a pedanta, který však ani v jednom bohudík nedosahuje kvalit svých příbuzných. V průvodčologském slangu bývá průvodčí parukatá někdy též označována jako protivná kráva.
Pozor: Stejně jako u fuhrera: Ne každá průvodčí s parukou je průvodčí paruková. Její příbuzná PRŮVODČÍ STARŠÍ za ní bývá neprávem zaměňována. Rozeznáte je bezpečně podle výrazu tváře.
PRŮVODČÍ VYSOKOHLASÝ

Jedná se o výhradně mladého průvodčího (do 30 let), jehož hlasivky ještě nejsou dostatečně vyvinuty. Většinou to bývají blonďáci působící ustrašeným dojmem, nezřídkakdy trpící stihomamem. V citlivých lidech vyvolávají směsici lítosti a nostalgie, těm méně citlivým se dere na bránici smích. Mnozí odborníci se domnívají, že svým pištěním chce průvodčí vysokohlasý vábit samičky, jiní si myslí, že je to kastrací, ale skutečný důvod polohy hlasu vysokohlasého průvodčího se dosud nepodařilo zjistit.
Pro černé pasažéry: Začněte se smíchy válet po zemi. Průvodčí si bude myslet, že je to kvůli němu a raději vás obejde.
Pozor: Průvodčí vysokohlasý je docela vzácný, a proto bychom se měli snažit jedince tohoto druhu psychicky nezruinovat, aby nadále přebývali mezi námi.
PRŮVODČÍ OPLÁCANÝ

Průvodčí oplácaní bývají sympaťáci. Jako přirovnání bych použil Švejka. Vypadají prostoduše a usměvavě, ale ve skutečnosti v nich vězí síla, energie a verva, s kterou vás klidně moho prohnat po půlce vlaku, pokud nemáte jízdenku. Většinu času však mají úsměv roztažený od ucha k uchu a jejich výraz obličeje působí poněkud omluvně. (,,Nerad Vás otravuju, ale víte co, mě za to platěj, takže jízdenku prosím - děkuju pěkně.") Dřívě jeden z nejrozšířenějších průvodčích u nás, nyní jich však rapidně ubývá a na jejich posty jsou dosazováni průvodčí zakomplexovaní. Bohužel.
PRŮVODČÍ DRSNÝ

Poměrně vzácný průvodčí, kterého si jentak nesplete. Většinou je vousatý (bradka nebo plnovous) a velmi mohutný (svaly). Ve tváři se mu rozprostírá nezlomitelný kamenný výraz a čiší z něj charisma. S nikým si nebere servítky a svou práci provádí rychle a účinně. Většinou se jedná o vysloužilé hajné, které práce v lese přestala bavit a došli k názoru, že ve vlaku se nachází lovné zvěře dost. Jak druhové jméno napovídá, tento průvodčí je skutečně drsný, což však neznamená otravný či nespravedlivý. Kdyby dělal Chuck Norris průvodčího, vypadal by asi takto.
Pro černé pasažéry: Vzdejte to. Rovnou si běžte koupit jízdenku pěkně i s přirážkou, protože ON vás dostane tak jako tak. Ikdyby měl momentálně ztracené razítko.PRŮVODČÍ ZAKOMPLEXOVANÝ

Originální hrdý nositel oslovení "Průvan" a pravděpodobně nejhorší nevyhynulý druh průvodčího. Jako vzor si vzal průvodčího drsného, jenže spravedlnost vzal do svých umaštěných rukou. Libuje si ve řvaní na lidi. Od studentů přes maminky s dětmi po důchodce. A to prosím kvůli čemukoliv: Kvůli otevřenému okénku v kupé, kde se nacházíte sami, kvůli tomu, že sedíte v prostředku dvousedačky, kvůli tomu, že vaše dítě křičí nebo kvůli tomu, že se mu prostě nelíbí váš obličej. Stejně jako průvodčí drsný si nebere servítky. Dokáže vám otrávit život na tisíc a jeden způsob. Držte se dál!
Co se týče vzhledu: Snaží se vypadat jako jeho vzor, jenže jeho manželka mu nedovolí plnovous, a proto má většinou jen bradku a umaštěný knír. Zřídkakdy bývá oholený. Je rovněž mohutný (tuk) a aby znásobil svůj bas-ass-image, mívá často propíchnuté levé ucho a občas je převoněný levnou kolínskou. Průvodčologové vědí, že za jeho chování může jeho osudem předurčená pozice outsidera ve společnosti a fakt, že mu jako malému strkal jeho bratr hlavu do záchodu.
Miluje chleby s marmeládou a hranolky z bufetu.
Pro černé pasažéry: Buďte na druhé straně vlaku. Když vás přece jenom objeví, skákejte z okna, klidně za jízdy. Proti těm nepříjemnostem, které by vám zakomplexovaný průvodčí mohl způsobit, jsou zlomené končetiny docela příjemné.PRŮVODČÍ LETUŠKOVITÁ

Původně letuška, která však z neznámého důvodu raději přijala mnohem hůře placené místo u Českých drah. Jedná se o pohledné mladé ženy, kterým je jedno, zda máte jízdenku či ne. Mnohem raději by vám nabídly něco k pití, jenže to nemají v popisu práce - proto jen chodí vlakem a rozdávají úsměvy. Kontrolování jízdenek berou především jako formalitu. Velice příjemný druh průvodčí, který v Čechách zatím není příliš rozšířený. Výskyt je mapován téměř jen v mezinárodních rychlících a vlacích eurocity.
Pro černé pasažéry: S úsměvem podejte neplatnou jízdenku na vlak z Horní Dolní do Malého Slivna - průvodčí letuškovité je to vcelku jedno. Úsměv vám samozřejmě opětuje.PRŮVODČÍ METROSEXUÁLNÍ

Nově rozšířený druh, který si jako vzor bere průvodčí letuškovitou. Ač je tomu s podivem, průvodčí metrosexuální jsou výhradně mužského pohlaví. Někteří odborníci sice tvrdí, že určité procento z nich jsou nakrátko ostříhané lesby, avšak oficiální názor je takový, že se jedná o muže, kteří si ovšem své mužství neuvědomují.
Jejich chování je vcelku příjemné, nejsou hrubí a nedělají potíže. Jediná potíž je s nadměrným množstvím parfému, jehož pachová stopa zůstává na místě, kterým průvodčí prošel ještě několik minut.
Pozn. Asi jediný průvodčí, který nenosí čepici. Průvodčí metrosexuální si hromadně stěžovali, že je tlačí do hlavy, a proto jim bylo povoleno chodit v uniformě bez čepice. Všichni však vědí, že pravý důvod nenošení je jejich dlouho utvářený účes.PRŮVODČÍ MILOSRDNÁ

Mezi zástupce tohoto druhu patří především ženy okolo čtyřicátého roku věku s hnědými vlasy, ale jsou doloženy i anomálie. Jedná se o velice vlídné průvodčí, které mluví laskavým hlasem a nikdy nedávají najevo zlobu. Když se vám nechce vytahovat jízdenku z peněženky, prostě předstírejte, že spíte a průvodčí vás obejde. Poměrně vznácná průvodčí, která je na pokraji vyhynutí kvůli černým pasažerům a zneužívání její dobrosrdečnosti. U spousty průvodčích milosrdných proběhla samovolná transformace ve zlejší formu průvodčí mikádovité.PRŮVODČÍ VESNICKÝ SPRÁVŇÁK

Mohutný průvodčí, kterého byste nebýt unoformy nerozeznali od správňáka popíjejícího na nádraží pivo značky Staročech. Chodí výhradně pomalu s úsměvěm roztaženým od ucha k uchu. Má repertoár plný hospodských vtipů a pokud vypadáte alespoň trochu jako vesničan, bude vám je vyprávět. Pokud jste mladá dívka, bude se s vámi pokoušet flirtovat, ale žádné nebezpečí od něj nehrozí.
Lístky kontroluje ledabyle. Studie dokázaly, že se skutečně podívá na údaje ve 30% případů. Většinou jen bodře kývne a jízdenku vám podá zpět.
Tento průvodčí bývá robusní, s mohutným knírem, většinou plešatý. Studie také dokázaly, že 90% těchto průvodčích se jmenuje Jarda a jsou oficiálními členy České štamgastské ligy.
Pro černé pasažéry: Zkrátka řekněte, že jedete na černo a nabídněte ukradený půllitr do sbírky.
Pozn.: Tento průvodčí si libuje ve velmi hlasitém pískání při odjezdu ze stanice. Pravděpodobně ho baví pozorovat, jak se o starší spolubčany pokouší infarkt.PRŮVODČÍ PROTÉZOVÝ- HYPERAKTIVNÍ

Čeleď průvodčích protézových je vcelku rozrostlá, ale jednotlivé druhy nemají příliš mnoho žijících členů, až na průvodčího hyperaktivního. Vcelku hojný průvodčí, který se vyskytuje zejména v pomalých osobních vlacích. Jde o důchodce, kterého nebaví nic nedělat a pobírat důchod, a proto vzpomíná na staré časy a přidělává si na poloviční úvazek jako průvodčí.
Navzdory svým zdánlivým kinetickým indispozicím jde o jednoho z nejčipernějších průvodčích, které lze u nás vidět. Neposlušné mladé černé pasažéry dokáže hnát po celém vlaku s výkřiky jako: ,,Stůjte vy holomci, nebo vám ukážu!" Pokud se mladí ilegální cestující nezastaví, hyperaktivní průvodčí jim ukáže - ránu plácačkou za ucho a pokutu o 5Kč větší než měla být.
Navzdory tomu je to velice příjemný průvodčí, který dělá svojí práci rád a podle toho to také vypadá.
Pozor: Zkuste si před ním povzdechnout a nostalgicky pronést větu: ,,Jóó, krásný byly léta padesátý." Pravděpodobně dopadnete stejně jako černí pasažéři, nebo ještě o něco hůř.PRŮVODČÍ ODLIŠNÝ

Na krátkých vedlejších tratích se vývoj civilizace průvodčích poněkud lišil od tratí hlavních. Zdejšími vcelku familierními okolnostmi začaly vznikat úplně nové odrůdy průvodčích, které si jinde dokážete asi jen stěží představit. Tato subkultura endemitů z veliké části není popsána a průvodčologové jí bohužel věnují jen malou pozornost.
Každý z těchto průvodčích je jakýmsi mysteriózním originálem, který lze jen těžko zaškatulkovat. Ať už je to kvůli osobnostním rysům či vzhledu, nelze je určit ani jako pododrůdy nějakého známějšího druhu. Odborníci se proto shodli, že jim dají hromadně tento název - průvodčí odlišný. Někteří z odborníků dále pátrají, dávají jim druhové názvy, ale vždy se najde nějaký nový fantom, který je úplně mimo prozkoumanou mísu.
Na obrázku přikládám nově uznaný druh, PRŮVODČÍHO MEDÚZOVITÉHO, který se vyznačuje dredy na hlavě, velkým množstvím piercingů a láskou ke všemu, co se dá ubalit a vykouřit. Vyskytuje se na několika místech republiky, ale je velice vzácný a měl by být chráněn.
Toto byly nejvýznamnější a nejznámnější druhy průvodčích. Jelikož se jedná o článek pro laiky, rozhodl jsem se tematiku nerozebírat do hloubky. Doufám, že jste se něco přiučili a cítíte se při jízdě vlakem znaleji a bezpečněji.

*pozn: Pokud byste chtěli článek kopírovat, jsem moc rád. Jen bych s dovolením připomněl, že jsem autorem textu i obrázků a tudíž bych byl šťastný, kdybyste uvedli zdroj. Děkuju :)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Enii ♥ Enii ♥ | Web | 27. září 2010 v 21:33 | Reagovat

Hlásni mi tady >
http://dablik0210.blog.cz/1009/1-kolo-sonp
(Více INF u nás na blogu...)
Předem děkuji :D

2 invertedgoat invertedgoat | 27. září 2010 v 21:35 | Reagovat

Ale jdi :-P

3 KriSten KriSten | Web | 27. září 2010 v 21:35 | Reagovat

hezký blog;)

4 FifinQa FifinQa | Web | 27. září 2010 v 21:37 | Reagovat

Pěkný blog

5 ♥nikki♥ ♥nikki♥ | Web | 27. září 2010 v 21:38 | Reagovat

ahojky jestli máš čas tak prosím hlasuj u mě na blogu v POTM říjen mám to v menu :-) jestli ne tak nevadí :) jestli jsem už psala tak promiň :-)

6 Janny Janny | 17. listopadu 2010 v 21:57 | Reagovat

Ty vole dobrý. Bude se hodit až někam vyrazím vlakem :-)

7 mickjack mickjack | 17. listopadu 2010 v 23:17 | Reagovat

tohle se ti povedlo...=) to by měl vidět pan třídní =D

8 talents talents | Web | 28. září 2016 v 4:54 | Reagovat

půjčka firmě :-(

9 MaikelW MaikelW | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:29 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

10 MarcoZ MarcoZ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:12 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama